Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

Упродовж 2017 року Відділенням проводилась робота по врегулюванню 41 випадку ускладнення стану соціально-трудових відносин (2016 рік – 40), по яких було взято на облік 51 чинник ускладнення СТВ, з яких щодо своєчасної виплати поточної заробітної плати та погашення заборгованості з неї було взято на облік 37 чинників (72,5% від загальної кількості). Причиною виникнення випадків ускладнення стану соціально-трудових відносин у звітному періоді стала заборгованість із виплати зарплати в сумі 296 901,9 тис. грн., що на 180261,9 ти.грн. більше ніж у 2016 році.

В результаті постійної взаємодії зі сторонами соціально-трудових відносин, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в 2017 році було погашено заборгованості із виплати заробітної плати, що стала чинником ускладнення стану соціально-трудових відносин, в сумі 111 709,4 тис.грн., що складає 37,6% від заборгованості, що стала чинником ускладнення стану СТВ.

У звітному періоді Відділенням проводилась робота по вирішенню 7 колективних трудових спорів (конфліктів), з яких по 3 колективним трудовим спорам (конфліктам) дію розпорядження про реєстрацію КТС(К) призупинено на період проведення АТО. У 7 КТС(К) найманими працівниками було висунуто 35 вимог. В 2017 році було знято з реєстрації 1 колективний трудовий спір (конфлікт) та 10 вимог найманих працівників. Таким чином, станом на 01.01.2018 року на реєстрації Відділення залишилось 6 КТС(К), в яких в стадії вирішення залишилися 25 вимог, висунуті найманими працівниками, а непогашеною залишилась заборгованість із виплати заробітної плати в сумі 350,0 тис. грн.

Незважаючи на наявність причин виникнення ускладнень стану СТВ, протестні дії найманих працівників колективні трудові спори (конфлікти) у 2017 році не зареєстровані.

Упродовж 2017 року Відділенням зафіксовано проведення 3 акцій соціального протесту на підприємствах Донецької області, що на 11 менше ніж за 2016 рік. 2 акції соціального протесту проведено на шахтах ДП «Мирноградвугілля» і 1 акція протесту на ДП «Маріупольський морський торговельний порт».

У кожному випадку фахівцями Відділення своєчасно надавалися роз’яснення профспілкам підприємств та учасникам акцій протесту щодо необхідності дотримання чинного законодавства України з питань порядку вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Крім того, Відділенням за рахунок наданих рекомендацій сторонам конфлікту було попереджено 4 акції соціального протесту.

Станом на 1 січня 2018 року в Донецькій області налічується 15 трудових арбітрів, 2 посередника, здійснюють діяльність 26 інформаційно-консультаційних центрів у містах та районах Донецької області, які сприяють підвищенню правової культури сторін соціально-трудових відносин.

З метою здійснення організаційно-методичної роботи з арбітрами, посередниками і завідувачами ІКЦ, упродовж 2017 року фахівцями Відділення було проведено 17 дистанційних семінарів-нарад.

Крім того, упродовж звітного періоду фахівці Відділення спільно із завідувачами ІКЦ у місті Слов’янськ, Маріуполь, Селидове, Торецьк, Мирноград, Слов’янському та Бахмутському районів проводили вивчення стану соціально-трудових відносин на підприємствах, установах і закладах зазначених населених пунктів, в тому числі на підприємствах, де відмічається їх ускладнення.

Упродовж 2017 року фахівці Відділення приймали участь у заходах та виступали з інформаціями, що відносяться до компетенції НСПП, про результати діяльності Відділення та розвитку соціального діалогу в Донецькій області, в тому числі:

– у робочій зустрічі із Дружківським міським головою за участю заступника голови Донецької облдержадміністрації;
– у 8 робочих нарадах з представниками обласних, територіальних профспілкових організацій, представниками департаментів Донецької облдержадміністрації, представниками органів місцевого самоврядування, представниками головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з питань соціально-трудових відносин та соціального діалогу;
– у нараді з керівництвом Донецької дирекції ПАТ «Укрпошта» у межах заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) у центрах поштового зв’язку ПАТ «Укрпошта»;
– у нараді Національної служби посередництва і примирення з підведення підсумків роботи за 10 місяців 2017 року;
– у засіданні Донецького обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення;
– у Пленумі комітету Донецької обласної організації профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України;
– у навчально-практичному семінарі з керівниками (спеціалістами) структурних підрозділів Департаменту інформаційної та внутрішньої політики Донецької облдержадміністрації, з заступниками голів органів місцевого самоврядування, до компетенції яких відносяться питання реалізації інформаційної та внутрішньої політики з питань взаємодії Відділення з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування під час оголошення чи проведення акції протесту (страйку) та розвитку соціально-трудових відносин в містах і районах області;
– у 3 семінарах з представниками профспілкових організацій та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Донецької області;
– у дводенному Форумі медіаторів та фасилітаторів діалогів;
- у 4 лекціях з представниками місцевих органів виконавчої влади.

Надано методичну допомогу виконкомам міст Лиман та Дружківка щодо здійснення взаємодії відділення НСПП в Донецькій області з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з питань соціального діалогу, запобігання та вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) та під час оголошення чи проведення найманими працівниками акції протесту (страйку).

Фахівцями Відділення проведено 140 заходів інформаційної діяльності щодо опублікування статей, інформаційних, аналітичних матеріалів, проведення виступів, інтерв’ю, коментарів в засобах масової інформації (друкованих та Інтернет – виданнях).

В 2017 році створено та направлено для використання в роботі сторонам соціального діалогу 3 власні методичні рекомендації:

- щодо взаємодії відділення Національної служби посередництва і примирення в Донецькій області з місцевими органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування під час оголошення чи проведення акції протесту (страйку) з питань, що стосуються соціально-трудових відносин;
- діалог як інструмент попередження конфліктів;
- сторонам соціально-трудових відносин щодо вступу до колективного трудового спору (конфлікту).

Упродовж 2017 року начальником Відділення проведено 16 телефонних «гарячих» ліній з питань, що виникають між сторонами соціально-трудових відносин.

У грудні 2017 року опубліковано у Бюлетені НСПП статтю начальника відділення НСПП в Донецькій області А. Хімчака «Концептуальна модель розвитку трудової сфери на засадах соціальної відповідальності та соціального діалогу».

У звітному періоді проводилася робота з підтвердження репрезентативності професійних спілок, у яких сплинув п’ятирічний термін визначений Законом. Упродовж 2017 року підтверджено репрезентативність: Донецької обласної Ради професійних спілок, Донецької обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України, Донецької обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення, Донецької обласної організації профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України.

Вгору