Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

10 липня 2019 року відповідно до плану роботи відділення НСПП в Донецькій області (далі – Відділення) проведено дистанційний семінар-нараду із завідуючими інформаційно-консультаційних центрів НСПП (далі – ІКЦ).

У семінарі прийняли участь начальник Відділення та представники позаштатних інституцій НСПП – завідуючі ІКЦ 10 міст і районів Донецької області.

На порядку денному були розглянуті наступні питання:

– про результати роботи Відділення за І півріччя 2019 року щодо запобігання виникненню і сприяння вирішенню КТС(К);
– про розвиток соціального діалогу за І півріччя 2019 року.;
– про взаємодію Відділення з завідуючими ІКЦ міст і районів області у І півріччі 2019 року щодо реагування на протестні наміри найманих працівників.

Захід відкрив начальник Відділення А. Хімчак, який поінформував учасників семінару про основні показники роботи Відділення за І півріччя 2019 року. Так, протягом січня-червня 2019 року Відділенням проводилась робота по врегулюванню 41 конфліктної ситуації, по яких було взято на облік 41 чинник ускладнення стану СТВ щодо погашення заборгованості із заробітної плати. Причиною виникнення конфліктних ситуацій у звітному періоді стала заборгованість із виплати зарплати в сумі 271 535,4 тис. грн. В результаті постійної взаємодії зі сторонами соціально-трудових відносин та органами місцевого самоврядування, протягом січня-червня 2019 року було погашено заборгованості із виплати заробітної плати, що стала чинником ускладнення стану СТВ, в сумі 173 760,9 тис.грн., що складає 64% від заборгованості, що стала чинником ускладнення стану СТВ.

Таким чином, на початок 2019 року на обліку Відділення знаходилось 14 конфліктних ситуацій, у звітному періоді було взято на облік 27 конфліктних ситуацій, знято з обліку 26 випадків, в тому числі 24 – у зв’язку із врегулюванням чинників ускладнення стану СТВ, 1 – у зв’язку з відсутністю причин або умов для виникнення КТС(К), 1 – у зв’язку з припиненням трудових відносин.

Упродовж січня-червня 2019 року Відділенням проводилась робота по вирішенню 5 колективних трудових спорів (конфліктів), в тому числі 4 – на виробничому рівні, з яких 2 – на рівні підприємств, установ, організацій, 2 – на рівні структурних підрозділів; 1 – на територіальному рівні. У 5 КТС(К) найманими працівниками було висунуто 23 вимоги. Упродовж 2019 року з метою проведення моніторингу стану вирішення вимог найманих працівників у КТС(К) та на виконання рішень примирних органів зі сторонами СТВ було проведено 59 примирних процедур, в т.ч. 51 – узгоджувальна зустріч та 8 – примирних комісій.

Далі А. Хімчак розповів про взаємодію Відділення з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань запровадження соціального діалогу в області. Він повідомив про затвердження на колегії Донецької ОДА Програми економічного і соціального розвитку Донецької області на 2019 рік, де окремими заходами є питання запровадження соціального діалогу в містах і районах області через створення і функціонування тристоронніх соціально-економічних рад. На даний період в області функціонують 16 тристоронніх соціально-економічних рад та укладені 13 територіальних угод, а за Програмою економічного і соціального розвитку Донецької області на 2019 рік заплановано забезпечити функціонування 22 рад та укладання 20 угод.

В питанні запровадження соціального діалогу в області Відділення активно співпрацює з ОДА та обласними профспілками і роботодавцями, що дає можливість використовувати досвід Відділення щодо здійснення соціального діалогу в містах і районах області.

Далі А. Хімчак окреслив напрямки взаємодії Відділення із завідуючими ІКЦ міст і районів області щодо реагування на протестні наміри найманих працівників. Упродовж січня-червня 2019 року, з метою вирішення спірних питань між сторонами соціально-трудових відносин виключно у правовому руслі, Відділення спрямовувало свої зусилля на попередження проведення страйків і акцій протесту та послаблення соціальної напруги під час проведення найманими працівниками страйків і колективних припинень роботи. За звітний період Відділенням було зафіксовано проведення 5 акцій соціального протесту, а саме: 1 невихід на поверхню, 2 припинення роботи, 1 пікетування та 1 перекриття траси. Оперативне інформування про протестні наміри найманих працівників дозволяє Відділенню і органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування своєчасно розробити план заходів та реагувати на ускладнення стану СТВ.

Завідуючі ІКЦ в м. Селидове Н.Мартищенко та м. Костянтинівка О. Хохоляк цікавилися питанням вирішення КТС(К) на підприємствах відповідних міст.

У заключному слові А. Хімчак підвів підсумки та подякував учасникам семінару - завідуючим ІКЦ за співпрацю.

Вгору