Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

23 квітня 2019 року у приміщенні Донецької облдержадміністрації відбулось чергове засідання Донецької обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (далі – Комісія) під керівництвом голови Комісії – першого заступника голови Донецької ОДА Є. Вілінського, у якому взяв участь начальник відділення НСПП в Донецькій області (далі – Відділення) А. Хімчак.

До порядку денного засідання Комісії були включені питання:

– розгляд результатів роботи за 2018 рік міських тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат міст Бахмут, Краматорськ та Слов’янського району;
– про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, ЄСВ та заборгованості з податків і зборів перед бюджетом підприємств: ДП «СКРЦ «Слов’янський курорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» і ПрАТ «Донрибкомбінат».

На засіданні Комісії були присутні представники місцевих органів виконавчої влади та керівники вищезазначених підприємств.

Є.Вілінський окреслив питання порядку денного та запропонував розглянути результати роботи міських тимчасових комісій й окремих підприємств, які мають заборгованість із заробітної плати і запрошені на засідання Комісії.

Представники Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області та Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області поінформували членів Комісії щодо стану погашення заборгованості по заробітній платі, податкам, зборам до бюджетів усіх рівнів та надходжень ЄСВ по вищезазначеним підприємствам.

Голови міських тимчасових комісій звітували про роботу своїх комісій та надавали пояснення щодо причин наявності заборгованості із заробітної плати.

Заступник голови Бахмутської міської комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати Т. Савченко доповіла про проведені у 2018 році 13 засідань, на яких заслухано керівників 70 підприємств. В 2018 році в результаті проведеної роботи 5 підприємств міста погасили заборгованість із заробітної плати на загальну суму 2 млн.грн., яка виникала протягом року. Заборгованість із заробітної плати по підприємствам міста станом на 01.01.2019 складала 800 тис.грн., а станом на 01.03.2019 сума боргу зросла і складає близько 3 млн.грн. Найбільшу заборгованість із заробітної плати має ДП «Експериментальний машинобудівний завод соляної промисловості». Заборгованість виникла у попередні роки. Підприємство належить Міністерству аграрної політики та продовольства України, є неактивним підприємством. Міська рада в 2019 році письмово звернулась до Міністерства аграрної політики щодо сприяння погашенню заборгованості через відсутність власних коштів у підприємства. Заборгованість на підприємствах комунальної власності та бюджетної сфери відсутня.

Заступник голови Краматорської міської комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати Л. Макаренко доповіла про проведені в 2018 році 11 засідань, на яких заслухано керівників 29 підприємств. Заборгованість із заробітної плати на підприємствах міста усіх форм власності – відсутня.

Є.Вілінський відзначив налагоджену системну роботу Краматорської міської ради з керівниками підприємств.

Голова Слов’янської районної комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати Д. Сіваш доповів про проведені в 2018 році 12 засідань, на яких заслухано керівників 22 підприємств. Заборгованість із заробітної плати має 1 підприємство району – ПрАТ «Донрибкомбінат». На початку 2019 року Головним управлінням Держпраці у Донецькій області на підприємстві проведено перевірку щодо дотримання законодавства про працю, матеріали якої направлені до правоохоронних органів для відкриття кримінального впровадження. Заборгованість на підприємствах комунальної власності та бюджетної сфери відсутня.

З доповіддю про економічний і фінансовий стан, причини виникнення заборгованості із виплати заробітної плати та перспективи її погашення виступила заступник генерального директора ДП «СКРЦ «Слов’янський курорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» О. Демченко. Заборгованість із заробітної плати виникла з 2014 року у зв’язку з тим, що підприємство перебувало в вимушеному простої певний час через проведення АТО, що призвело до збитків та відсутності обігових коштів. З 2014 року відновлено роботу тільки одного санаторію «Слов’янський», інші санаторії не працюють у зв’язку з тим, що на території курорту розміщена військова частина, яка сплачує тільки за енергоносії. Це питання протягом п’яти років не вирішується, не зважаючи на звернення до Кабінету Міністрів України, Міністерства Оборони України та в інші органи державної влади щодо перебування військової частини на території курорту, а також погашення боргів перед підприємством. Починаючи з травня поточного року, курорт має на меті реалізувати ще 70 путівок, що дасть можливість направити ці кошти на погашення заборгованості із заробітної плати.
А. Хімчак запропонував керівництву підприємства скласти фінансовий план з пропозиціями виходу з кризової ситуації.

Дана пропозиція була підтримана членами Комісії.

Представник ПрАТ «Донрибкомбінат» поінформував членів Комісії про перебування підприємства в тяжкому фінансовому стані.

Заборгованість із заробітної плати працівникам підприємства погашається в міру реалізації продукції та надходження грошових коштів. Дана заборгованість через те, що починаючи з 2014 року, неодноразово підвищувалась заробітна плата, податкові зобов’язання, також починаючи з 2017 року підприємство сплачує податок на додану вартість 22 відсотки повністю, без компенсації з бюджету. Протягом 2017-2018 років ціна на рибну продукцію не підвищувалась. Зросла вартість паливно-мастильних матеріалів та енергоносіїв у 2-3 рази, інші використовувані в виробництві матеріали, подорожчали у 1,5 рази, щорічно зростає ціна на корма для риби (в 2018 році на 30-40 відсотків). Підприємство має фактичне зменшення виробництва близько 25 відсотків.

Для подальшої роботи підприємство намагається розробити перспективні напрями розвитку, одними з яких є розробка планів по зменшенню собівартості продукції та формування конкурентної, прибуткової ціни на продукцію, підвищення обсягів виробництва. Також з метою виходу із ситуації, яка склалась на сьогодні, в перспективі планується забезпечувати себе кормами власного виробництва.

А.Хімчак поінформував членів Комісії про те, що ДП «СКРЦ «Слов’янський курорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» та ПрАТ «Донрибкомбінат» знаходяться на обліку Відділення з метою запобігання виникненню КТС(К) з чинником ускладнення стану СТВ щодо невиплати заробітної плати, а також підкреслив значну роль співпраці Відділення з органами виконавчої влади для запровадження дієвих заходів щодо запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).

За підсумками засідання Комісії було вирішено:

– Головному управлінню Держпраці у Донецькій області на наступному засіданні поінформувати Комісію про результати відкриття кримінального впровадження по ПрАТ «Донрибкомбінат»;
– керівнику ДП «СКРЦ «Слов’янський курорт» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» надати Комісії фінансовий план підприємства з пропозиціями виходу з кризової ситуації.

По закінченню заходу начальник Відділення провів робочу нараду, на якій працівники Відділення були ознайомлені з результатами розглянутих на засіданні питань для врахування їх при проведенні моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах області.

Вгору