Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

14 січня 2019 року відбулася нарада Донецької облдержадміністрації під головуванням заступника голови ОДА І. Стокоза.

Начальник відділення НСПП в Донецькій області (далі – Відділення) А. Хімчак був запрошений на нараду для звітування про діяльність Відділення за 2018 рік.

Під час наради А. Хімчак поінформував про результати роботи за 2018 рік. Так, упродовж 2018 року Відділенням проводилась робота по врегулюванню 79 випадків ускладнення стану соціально-трудових відносин (далі – СТВ) (в 2017 році – 41), по яких було взято на облік 92 чинника, з яких щодо своєчасної виплати поточної заробітної плати та погашення заборгованості з неї було взято на облік 77 чинників (83,7% від загальної кількості). Найбільша кількість випадків за видами економічної діяльності припадала на підприємства водопостачання; каналізації, поводження з відходами – 21 випадок (29,2%), добувної промисловості і розроблення кар’єрів – 14 випадків (19,4%), сільського господарства, лісового господарства та рибного господарства – 8 випадків (11,1%). Причиною виникнення випадків ускладнення стану СТВ у звітному періоді стала заборгованість із виплати зарплати в сумі 369 млн.грн., що на 72 млн.грн. більше ніж у 2017 році.
З метою врегулювання чинників ускладнення стану СТВ, фахівцями Відділення проведено 284 узгоджувальні зустрічі.

В результаті постійної взаємодії зі сторонами соціально-трудових відносин, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в 2018 році було погашено заборгованості із виплати заробітної плати, що стала чинником ускладнення стану СТВ, в сумі 161 млн.грн., що складає 43,6% від загальної суми заборгованості.

У 2018 році знято з обліку 65 випадків ускладнення стану СТВ і станом на 01.01.2019 року на обліку Відділення знаходиться 14 випадків ускладнення стану СТВ з 14 чинниками.
У звітному періоді Відділенням також проводилась робота по вирішенню 9 колективних трудових спорів (конфліктів), в яких найманими працівниками було висунуто 40 вимог.

Зі сторонами СТВ було проведено 122 примирні процедури, в т.ч. 109 – узгоджувальних зустрічей, 13 – примирних комісій.

Упродовж 2018 року було зареєстровано 3 КТС(К) на виробничому рівні з 15 вимогами, висунутими найманими працівниками. За сприяння НСПП знято з реєстрації 4 КТС(К) (44,4%), по яким вирішено 17 вимог (42,5% від загальної кількості вимог), висунутих найманими працівниками.Таким чином, станом на 01.01.2019 року на обліку Відділення залишилось 5 КТС(К), в яких в стадії вирішення залишилися 23 вимоги, висунуті найманими працівниками.

За звітний період Відділенням було зафіксовано проведення 22 акцій соціального протесту, а саме: 1 стихійний страйк, 5 мітингів, 2 невихіди на поверхню, 7 припинень роботи, 6 пікетувань, 1 вуличні походи. В порівнянні з 2017 роком кількість акцій збільшилася на 19.

Найбільший показник проведення акцій соціального протесту зафіксовано на підприємствах вугледобувної галузі – 20, що складає 91% від загальної кількості, а наймані працівники цих підприємств вважалися значно активними у захисті своїх соціальних прав та гарантій.

Станом на 1 січня 2019 року в Донецькій області налічується 13 трудових арбітрів, 2 посередника, здійснюють діяльність 27 інформаційно-консультаційних центрів у містах та районах Донецької області, які сприяють підвищенню правової культури сторін соціально-трудових відносин.

Упродовж 2018 року фахівці Відділення прийняли участь та виступили з інформаціями, провели різні заходи, що відносяться до компетенції НСПП, про результати діяльності Відділення та розвитку соціального діалогу в Донецькій області у 117 заходах та провели 269 заходів інформаційної діяльності щодо опублікування статей, інформаційних, аналітичних матеріалів, проведення виступів, інтерв’ю, коментарів в засобах масової інформації.

У 2018 році підтверджено репрезентативність Донецької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України та Об’єднання організацій роботодавців Донецької області, про що прийнято відповідні рішення та видані Свідоцтва.

На Нараді обговорено стан СТВ на ДП «Селидіввугілля». Так, через виникнення заборгованості із заробітної плати перед працівниками непромислової групи за жовтень-листопад 2018 року, ситуація на підприємстві залишається напруженою, через що виникають поодинокі випадки голодування працівників.

Заступник голови Донецької ОДА доручив А. Хімчаку тримати ситуацію на ДП «Селидіввугілля» під контролем та у разі загострення стану СТВ терміново інформувати Донецьку облдержадміністрацію.

За підсумками робочої наради проведено оперативну нараду з працівниками Відділення

Вгору