Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

28 серпня 2019 року у приміщенні Донецької облдержадміністрації відбулось чергове засідання Донецької обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (далі – Комісія) під керівництвом голови Комісії – заступника голови Донецької ОДА В. Філашкін, у якому взяв участь начальник відділення НСПП в Донецькій області (далі – Відділення) А. Хімчак.

До порядку денного засідання Комісії були включені питання:

- Про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та заборгованості з податків та зборів перед бюджетом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»;
– Про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної
плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне
страхування та заборгованості з податків та зборів перед бюджетом Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш»;
- Про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та заборгованості з податків та зборів перед бюджетом Костянтинівського державного науково-виробничого підприємства «Кварсит»;
- Про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та заборгованості з податків та зборів перед бюджетом Державного підприємства «Селидіввугілля»;
- Про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та заборгованості з податків та зборів перед бюджетом Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1»;
- Про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та заборгованості з податків та зборів перед бюджетом Відокремленого підрозділу «Шахта Південнодонбаська №3 ім. М. С. Сургая» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія».

На засіданні Комісії були присутні представники місцевих органів виконавчої влади та керівники вищезазначених підприємств.

В. Філашкін окреслив питання порядку денного та запропонував головам міських тимчасових комісій доповісти про результати їх роботи.

З доповіддю про економічний і фінансовий стан, причини виникнення заборгованості із виплати заробітної плати та перспективи її погашення виступив головний інженер ДП «Компанія «Вода Донбасу». Він проінформував присутніх, що наразі на підприємстві відбулося погашення заборгованості по заробітної плати та ЄСВ. Члени комісії схвально прийняли це повідомлення.

Без присутності представника підприємства членами комісії розглянуто стан заборгованості із заробітної плати та ЄСВ на ПАТ «Азовзагальмаш». За ухвалою Господарського суду на підприємстві порушено справу про банкрутство. На сьогоднішній день провадження по справі знаходиться у стадії розпорядження майном. Відсутність ринку збуту та важкий фінансовий стан підприємства привів до порушення строків виплати поточної заробітної плати. Загальний термін невиплати заробітної плати складає більше трьох років.

З доповіддю про економічний і фінансовий стан, причини виникнення заборгованості із виплати заробітної плати виступив в.о. директора Костянтинівського державного науково-виробничого підприємства «Кварсит» М. Зінченко. Він поінформував про те, що підприємство здійснює діяльність з розробки та виготовлення виробів військового призначення. На протязі 2016-2019 років підприємство має фінансовий результат – збитки. Внаслідок заборони службою Держекспортконтролю відвантаження продукції військового призначення на експорт втрата ринку збуту призвела до виникнення заборгованості із заробітної плати, починаючи з квітня 2015 року. Основна проблема виникнення заборгованості із заробітної плати на державному науково-виробничому підприємстві «Кварсит», засновником якого є державний концерн «Укроборонпром», - це відсутність замовлення на продукцію підприємства (виробництво зброї та боєприпасів). Підприємство має на своєму балансі достатній запас ліквідної виробленої продукції, реалізація яких дасть змогу погасити всю виниклу заборгованість. Протягом 2016 – 2019 років керівництво ДНВП «Кварсит» зверталося до РНБО та Укроборомпрому з проханням задіяти підприємство у програмі модернізації та подовження ресурсу виробів, які стоять на озброєнні ЗСУ. Підприємство здійснює підготовку договорів на виготовлення продукції і у разі їх укладання питання погашення заборгованості із заробітної плати працівникам підприємства буде вирішено.

Начальник Відділення А. Хімчак зазначив, що Костянтинівське державне науково-виробниче підприємство «Кварсит» знаходиться на обліку Відділення і здійснюються заходи щодо вирішення колективного трудового спору (конфлікту) на підприємстві.

Голова Комісії В. Філашкін висловив думку щодо необхідності звернення до Міноборони України щодо сприяння у вирішенні питання з реалізації продукції спецпризначення підприємства, а також на отримання державного замовлення на виготовлення продукції.

Далі виступив директор з економіки та фінансів ДП «Селидіввугілля» Т.Козачок, яка звернула увагу присутніх на причинах виникнення заборгованості із заробітної плати та перспективах її погашення. Основними причинами заборгованості із заробітної плати є нестача коштів від реалізації вугільної продукції та недостатнє фінансування з державного бюджету на її собівартість. Фінансовий результат підприємства станом на 01.08.2019р. – це збитки, які обчислюються сотнями мільйонів гривень. Заборгованість із заробітної плати ще не виплачено у повному обсязі за червень (12%) та липень 2019 року. Без державної підтримки підприємство не зможе виплачувати поточну заробітну плату.

А.Хімчак зауважив, що на ДП «Селидіввугілля зареєстровано колективний трудовий спір і виникнення заборгованості із заробітної плати призводить до стихійних акцій протесту.
Далі виступили по черзі керівники Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» та Відокремленого підрозділу «Шахта Південнодонбаська №3 ім. М. С. Сургая» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», які проінформували членів комісії про погашення всієї заборгованості із заробітної плати.

За підсумками засідання Комісії було вирішено:

– прийняти до відома інформацію представників комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» та Відокремленого підрозділу «Шахта Південнодонбаська №3 ім. М. С. Сургая» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» про погашення всієї заборгованості із заробітної плати;
– направити листи Міненерговугіллю та Міноборонпрому щодо сприяння вирішенню проблемних питань на державних підприємствах вугільної промисловості області та державному науково-виробничому підприємстві «Кварсит»;
– направити правоохороннім органам звернення обласної комісії щодо відкриття кримінального впровадження щодо невиплати керівництвом ПАТ «Азовзагальмаш» заробітної плати працівникам.

По закінченню заходу начальник Відділення провів робочу нараду, на якій працівники Відділення були ознайомлені з результатами розглянутих на засіданні питань для врахування їх при проведенні моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах області.

Вгору