Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

19 березня 2019 року у приміщенні Донецької облдержадміністрації відбулось чергове засідання Донецької обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат (далі – Комісія) під керівництвом голови Комісії – першого заступника голови Донецької ОДА Є. Вілінського, у якому взяв участь начальник відділення НСПП в Донецькій області (далі – Відділення) А. Хімчак.

До порядку денного засідання Комісії були включені питання:

– розгляд результатів роботи за 2018 рік міських тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат міст Авдіївки, Лиману, Новогродівки, Торецька;
– про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати, ЄСВ та заборгованості з податків і зборів перед бюджетом підприємств: КП «Комунтех», ТДВ «Орендне підприємство «Шахта ім. Святої Матрони Московської», ТОВ «СРЗ».

На засіданні Комісії були присутні представники місцевих органів виконавчої влади та керівники вищезазначених підприємств.

Є.Вілінський окреслив питання порядку денного та запропонував головам міських тимчасових комісій доповісти про результати їх роботи.

Перший заступник керівника ВЦА м.Авдіївка, голова міської комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати В. Рекшинський доповів про проведені у 2018 році 8 засідань, на яких заслухано керівників 8 підприємств. Заборгованість із заробітної плати по підприємствам міста станом на 01.01.2019 складала 1,5 млн.грн., а станом на 01.03.2019 сума боргу збільшилася на 300 тис.грн. і складає 1,8 млн.грн. Найбільшу заборгованість із заробітної плати має ПАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій». Причина наявної заборгованості є об’єктивною – неможливість роботи підприємства в повному обсязі в стані проведення бойових дій. В загальній сумі заборгованості 89,8% складає заборгованість, утворена в попередні роки, і лише 10% - заборгованість за січень-лютий 2019 року. В. Рекшинський довів до відома членів Комісії про те, що керівник підприємства надав зобов’язання про повне погашення заборгованості із заробітної плати до кінця 2019 року. Заборгованість на підприємствах комунальної власності відсутня.

Заступник голови Лиманської міської комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати Ю. Гамаюнова доповіла про проведені в 2018 році 10 засідань, на яких заслухано керівників 20 підприємств. Заборгованість із заробітної плати станом на 01.01.2019 складала 1,4 млн.грн., а станом на 18.03.2019 сума боргу склала 500 тис.грн. Основна сума боргу припадає на рибгосп «Краснолиманський» ПАТ «Донрибкомбінат», але підприємство щомісячно частково погашає заборгованість із заробітної плати.

На підприємствах комунальної форми власності, в установах бюджетної сфери заборгованість відсутня.

Голова Новогродівської міської комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати Л. Білецька доповіла про проведені в 2018 році 9 засідань, на яких заслухано керівників 8 підприємств. Заборгованість із заробітної плати станом на 01.01.2019 мали 3 підприємства міста на суму 33 млн.грн., а на 18.03.2019 сума боргу зменшилася до 11,6 млн.грн. Найбільшу суму заборгованості мають підприємства вугледобувної галузі, а саме: відокремлені підрозділи «Шахта «1/3 Новогродівська» і «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» у зв’язку з недофінансуванням вугледобувної галузі. По цим структурним підрозділам є складнощі у складенні графіку погашення заборгованості із заробітної плати у зв’язку із постійною зміною керівника ДП «Селидіввугілля».

Також заборгованість із заробітної плати має КП «Комунтех» через незадовільний фінансовий стан та нерентабельну роботу. Голова Новогродівської міської комісії наголосила на тому, що найближчим часом планується провести засідання виконкому щодо з’ясування причин кризового становища на КП «Комунтех» та прийняти відповідне рішення щодо подальшого існування цього підприємства.

Начальник Відділення А. Хімчак поінформував членів Комісії про ускладнення стану СТВ та протестні дії найманих працівників на структурних підрозділах ДП «Селидіввугілля» в 2018 році та у лютому 2019 року через заборгованість із заробітної плати. Крім того, Національна служба посередництва і примирення звернулася до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з проханням у сприянні вирішення питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати найманим працівникам вугледобувних підприємств, зокрема ДП «Селидіввугілля». В результаті спільних дій НСПП, Донецької ОДА, профспілкових організацій були виділені кошти на погашення заборгованості працівникам ДП «Селидіввугілля», що дозволило зупинити акцію протесту у лютому 2019 р.

Голова Торецької міської комісії по погашенню заборгованості із заробітної плати Ю. Євсіков доповів про проведені в 2018 році 10 засідань, на яких заслухано керівників 21 підприємства. Заборгованість із заробітної плати станом на 01.01.2019 мали 2 підприємства міста на суму 6 млн.грн., а на 01.03.2019 сума боргу збільшилася до 10,6 млн.грн., з якої 55,2% припадає на ТДВ «Орендне підприємство «Шахта ім.Святої Матрони Московської». Це підприємство не надає до виконкому звітності, що ускладнює проведення моніторингу фінансової діяльності підприємства.
Директор КП «Комунтех» Г. Левченко доповів про фінансовий стан на підприємстві та причини виникнення заборгованості із заробітної плати. Видом діяльності є вантажні автомобільні перевезення. За 2018 рік отримано збитковий фінансовий результат. Станом на 01.03.2019 на підприємстві відбулося скорочення чисельності працівників з 11 до 5, також планується додаткове отримання доходу за рахунок виконання робіт з благоустрою міста, що дозволить частково погашати заборгованість.

Представник ТДВ «Орендне підприємство «Шахта ім. Святої Матрони Московської» надала пояснення щодо ситуації, яка склалася на підприємстві. З серпня 2014 року товариство припинило господарську діяльність у зв’язку з тим, що орендоване ТДВ «Орендне підприємство «Шахта ім. Святої Матрони Московської» державне майно – цілісний майновий комплекс ДП «Шахта «Новодзержинська» розташований на лінії зіткнення м. Торецьк (стара назва – м. Дзержинськ). З 2010 року ДП «Шахта «Новодзержинська» вийшло зі складу Мінвуглепрому та увійшло до складу НВО «Механік». З 2012 року ТДВ «ОП «Шахта «Новодзержинська» перейменовано у ТДВ «ОП «Шахта імені Святої Матрони Московської». Видобування вугілля на ТДВ «ОП «Шахта імені Святої Матрони Московської» проводиться підрядною організацією ТОВ «Укргєосервіс». За період 2014-2018 роки відбулося значне скорочення працівників підприємства з 1131 в 2014 році до 172 в 2019 році. На рахунки підприємства накладений арешт виконавчою службою. За 2018 рік отримано збитковий фінансовий результат більше 1 млн.грн.

Голова Торецької міської комісії Ю. Євсіков поінформував членів Комісії, про те, що в 2018 році відбулося 10 засідань міської комісії, в 2019 – 2 засідання, із запрошенням керівника ТДВ «ОП «Шахта імені Матрони Московської». Оскільки директор даного підприємства жодного разу на засіданні не був присутній, рішення з питання погашення боргів з оплати праці, сплати ЄСВ міська комісія приймала у відсутність представника підприємства.

Протягом 2018 року керівництву шахти було рекомендовано вжити усі необхідні заходи для погашення і запобігання виникнення заборгованості із заробітної плати; надати графіки погашення заборгованості із заробітної плати, інформацію про їх виконання. Однак інформація про виконання рішення міської комісії підприємством протягом 2018 та 2019 років не надавалася.

Окрім цього, 20.10.2015 управління ПФУ звернулось до Дзержинського МВ УМВС України в Донецькій області із заявою про порушення кримінального провадження щодо невиконання рішення суду директором ТДВ «ОП «Шахта ім. Святої Матрони Московської» за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 Кримінального кодексу України. вищевказані відомості були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Станом на теперішній час питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати, ЄСВ підприємством ТДВ «ОП «Шахта імені Матрони Московської» залишається невирішеним.

Представник Департаменту соціального захисту населення Донецької ОДА зачитала листа від директора ТОВ «СРЗ» у зв’язку з його відсутністю. Підприємство знаходиться у м. Маріуполь, здійснює діяльність з ремонту суден. Заборгованість із заробітної плати працівникам у березні місяці погашена в повному обсязі.

За підсумками засідання Комісії було вирішено:

– прийняти до відома інформацію голів міських тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати та продовжити у 2019 році системну роботу з керівниками підприємств, які порушують законодавство про працю;
– запросити на чергове засідання Комісії керівника ТДВ «ОП «Шахта ім. Святої Матрони Московської» для доповіді про стан і перспективи погашення заборгованості із заробітної плати працівникам підприємства;
– керівнику ДП «Селидіввугілля» скласти графік погашення заборгованості із заробітної плати та надати Комісії;
– керівнику ТДВ «ОП «Шахта ім. Святої Матрони Московської» скласти графік погашення заборгованості із заробітної плати та надати Комісії.

По закінченню заходу начальник Відділення провів робочу нараду, на якій працівники Відділення були ознайомлені з результатами розглянутих на засіданні питань для врахування їх при проведенні моніторингу стану соціально-трудових відносин на підприємствах області.

Вгору