Чому НСПП?

Відділення НСПП в Донецькій області безкоштовно надає правову допомогу працівникам підприємств, установ і організацій, представникам профспілок і громадських організацій в розв’язанні конфліктних ситуацій, пов’язаних з виплатою заробітної плати, додержанням законодавства про працю, охорону праці, виконанням колективного договору та угоди.

16 листопада 2018 року у приміщенні Центральної спілки споживчих товариств України відбувся офіційний захід, присвячений підведенню підсумків діяльності Національної служби посередництва і примирення (далі – НСПП) за 20 років з моменту її утворення.

Відкривши урочистий захід, Голова НСПП О. Окіс зачитав привітання від Голови Верховної Ради України А. Парубія, Прем'єр-міністра України В. Гройсмана, Міністра соціальної політики України А. Реви, голів обласних державних адміністрацій, обласних рад, репрезентативних профспілок та об'єднань роботодавців, зокрема, Голови Профспілки працівників освіти і науки України Г. Труханова та ін.

У заході взяли участь Голова Спільного представницького органу сторони роботодавців на національному рівні, Голова Ради Федерації роботодавців України Д. Олійник, Голова Спільного представницького органу об'єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Г. Осовий, Президент Українського союзу промисловців і підприємців, Голова Об'єднання організації роботодавців України А. Кінах, виконавчий Віце-президент Конфедерації роботодавців України О. Мірошниченко, Голова Конфедерації Вільних профспілок України М. Волинець, арбітр НСПП, Голова профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України В. Андреєв, Голова профспілки працівників державних установ України Ю. Піжук, арбітр НСПП, Голова Об'єднання всеукраїнських профспілок і профоб'єднань «Єдність» А. Онищук, представники сторін соціального діалогу на національному рівні, науковці, трудові арбітри та незалежні посередники НСПП.

Згідно порядку денного, О. Окіс підбив підсумки діяльності Національної служби посередництва і примирення за 20 років.

Голова НСПП зазначив, що в умовах непростого періоду економічного розвитку нашої держави все ж забезпечено реалізацію в Україні правового механізму вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) (далі – КТС(К)), створено систему позасудового вирішення конфліктів у сфері праці, яку успішно втілює у життя Національна служба посередництва і примирення.

Сьогодні Україна є державою, яка намагається динамічно розвиватись і прагне включитися у світові суспільно-економічні процеси, інтегруватися в європейське співтовариство. Такий вектор розвитку вимагає утвердження соціальної спрямованості економіки, розвитку соціального діалогу, нових підходів у діяльності державних органів.

У контексті цих вимог завдяки намаганню забезпечити ефективне врегулювання КТС(К), сприяти дотриманню принципів соціальної справедливості, захисту інтересів та прав найманих працівників НСПП зайняла гідне місце в правовій системі державних інституцій та здобула певне визнання у суспільстві.

Так, загалом упродовж 20 років діяльності НСПП сприяла вирішенню майже 2500 КТС(К), з яких вирішено та знято з реєстрації 2325 (93% від загальної кількості зареєстрованих спорів) та 5960 вимог, висунутих найманими працівниками, профспілками у колективних трудових спорах з питань, визначених статтею 2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», з яких вирішено 5580 вимог (93,6% від загальної кількості зареєстрованих вимог).

Упродовж 20 років в результаті заходів, здійснених НСПП у ході сприяння вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню, погашено заборгованості із виплати заробітної плати в сумі 12 млрд. 500 млн. грн. або 96,3% від загальної суми боргу (12 млрд. 981,6 млн. грн.), що стала основною причиною виникнення конфліктних ситуацій.

За цей час НСПП було проведено 24305 примирних процедур, спрямованих на сприяння вирішенню КТС(К) та запобігання їх виникненню, зокрема, 20445 узгоджувальних зустрічей, 2770 засідань примирних комісій та 1090 засідань трудових арбітражів.

Одним із важливих результатів здійснення комплексу упереджувальних заходів НСПП, у взаємодії з центральними та місцевими органами виконавчої влади, роботодавцями та профспілковими організаціями, стало стабільне зниження кількості страйків (кількість страйків у 2016 році зменшилась у 4 рази порівняно з 2014 роком та у 4,5 рази порівняно з 2015 роком).
Проте найбільш загальною тенденцією було суттєве зростання кількості саме акцій соціального протесту у 2014-2016 роках. Зокрема, за даними НСПП показник кількості акцій соціального протесту найманих працівників у 2016 році майже втричі перевищував аналогічні показники 2014 року, та у 2,2 рази – 2015 року.

З вітальними словами виступили також Голова Національної служби посередництва і примирення 1998-2006 років В. Руденко, декан юридичного факультету Сумського національного аграрного університету, кандидат юридичних наук, трудовий арбітр НСПП С. Запара.

У ході наради представники сторін соціального діалогу високо оцінили роботу керівництва та фахівців Національної служби посередництва і примирення і подякували за конструктивну співпрацю.

Вгору